Who We Are

Sadettin SAMRIOĞLU

(Our Proud history)
19
08- 1995

Hazelnuts Grower  - Manufacturer  -  Trader

 

He was one of first Hazelnut manufacturers in Turkey. After Graduating from Rüşdiye Mektebi (High School ), he started his first business as associated dealer of TEKEL (Tobacco ) in a small retail shop in the beginning of 1930's. He developed his business and become Dry goods and Staple foods wholesaler in the following years.(see) In the late 1930's he also started hazelnuts trading and founded his Hazelnut company. He built his Hazelnut factory in 1949 (see).

 

Mr. Sadettin SAMRIOĞLU successfully ran his company in the very hard and weak periods of Turkish economy(see)He believed areas great potential of Hazelnuts source and he always encouraged, motivated villagers to plant and grow Hazelnuts(see). He accomplished to be leader manufacturer and trader during his active business life. He was biggest Hazelnuts manufacturer in area (Akcakoca-Kocaali-Karasu (see), his increasing Hazelnuts purchases year after year have resulted in welfare and good return for these newly started growers. As a result, he and his business activities played very important role for area's economy and promising future.

He was supplier some of big hazelnut exporters in Istanbul. In order to meet their continuous demand, he bought 2.nd factory in 1955 and enlarged Hazelnuts production capacity up 15 tons Shelled hazelnuts daily. He ended his business activities in 1976 when he faced health problems. But he had always kept his eye on the family businesses afterwards.

Even now, Sadettin SAMRIOĞLU name is very well known in Sakarya province as well as in hazelnut sector. He was perfectionist, very attentive businessman and %100 tradesman. His name is still being recalled with his HONESTY, POLITENESS, GENTLEMANSHIP and ESTEEMED PERSONALITY

 

Sadettin SAMRIOĞLU

 

Fındık Üreticisi - Fabrikatör - Tüccar 

 

Sadettin Samrıoğlu Batı Karadeniz bölgesinde ilk Fındık fabrikatörlerinden biridir. Rüştiye mektebinden mezun olup askerlik hizmetinden sonra 1930 yılların başında TEKEL bayisi olarak küçük bakkal dükkanında ilk ticari faaliyetlerine başladı. Sonraki yıllarda işini geliştirdi bakkaliye ve gıda toptancı-perakendecisi oldu.(Bkz) 1930'lu yılların sonunda fındık işine girdi, fındık sanayi ve ticareti firmasını kurdu ve 1949'da Fındık fabrikası yaparak fındık imalatına başladı (Bkz).

Sadettin SAMRIOĞLU firmasını Türkiye ekonomisinin en zayıf ve zor dönemlerinde firmasını başarıyla yönetti(Bkz) O Karasu, Kocaali ve Akçakoca bölgesinin fındık üretimi bakımından büyük potansiyel kaynak olduğunu gördü ve bu yönde bölge üreticilerini devamlı fındık dikmeye ve yetiştirmeye teşvik etti. (Bkz). Faal döneminde bölgede (Akcakoca-Kocaali-Karasu (Bkz) lider imalatçı ve tacir konumunda kalmayı başardı. Yıldan yıla artan oranlarda fındık alımları bölgedeki yeni fındık üreticilerinin gelirine ve ekonomik refahına önemli katkıda bulundu.Neticede Sadettin Samrıoğlu ve onun ticari/endüstriyel faaliyetleri bölge ekonomisinde ve parlak geleceğinde önemli rol oynadı.

Sadettin Samrıoğlu faal döneminde İstanbuldaki sayılı fındık tacirlerinin ve ihracatcılarının tedarikçisi olarak çalıştı. Istanbul tüccarlarının artan taleplerini karşılamak için 1955'te 2.nci fabrikasını faaliyete geçirdi ve günlük fındık üretim kapasitesini 15 ton iç fındık'a çıkardı. 1976 yılında sağlık sorunları yüzünden işlerini tümden oğlu Sezai Samrıoğlu'na bıraktı. Fakat yaşamı boyunca işlerin sıkı takip ve gözlemcisi oldu. Kendi ticari prensiplerinin tatbik edilmesini, onun başlattığı ticari işlerin ve hedeflerinin başarıyla yerine getirilmesini sağladı, gerekli mudahalelerini her zaman yaptı.

Sadettin SAMRIOĞLU Sakarya bölgesinde ve fındık sektöründe çok iyi tanınan bir tüccar olarak bilinmektedir. O işlerinde mükemmeliyetçi, çok titiz bir işadamı ve kusursuz örnek bir tüccar idi. Onun adı halen dürüstlüğü, kibarlığı, beyefendiği ve saygın kişilğiyle beraber iftiharla anılmaktadır.

 

 

Sezai  SAMRIOĞLU

Hazelnuts Manufacturer  -  Trader - Exporter

( SUCCESS STORY  of  SAMRIOĞLU FAMILY )   
1938 -  

 

             

After completing primary education, he started to work as assistant mechanic in the factory. After several years,  his Father, Mr. Sadettin Samrıoğlu has bought him a minibus and he started to transportation(see). Soon after he completed his military duty, he started to assist his father in the shop and started his trade activities.  In following years, he become very successful business manager and took whole responsibilities of operation both in supermarket and factory.

He has succeeded in increasing the  businesses and  had a lots of  acquisitions, built  a new factory as well as  new large stores; traded as associated delar and distributed passenger cars, tractors and Commercial vehicles in SAMRIOĞLU center of Kocaali and branch offices/own stores in Karasu, Sakarya and Istanbul. He become first and authorized regional distributor of MAZDA, MASSEY FERGUSON, ARCELIK and other well-known brands in SAKARYA PROVINCE(see).

He continued his business activities in transportation sector, owned Trucks and Busses and had a joint venture transportation companies operate nationally and internationally.

He had enabled to start to export in 1984 (first time in SAMRIOĞLU family) and  rebuilt  Hazelnut factory in 1989 and enlarged production capacity three times more than previous factory (see).

Between 1970 and 1990,   Mr. Sezai SAMRIOGLU was unique MAJOR HAZELNUT MANUFACTURER and TRADER among  20 middle and small size hazelnut manufacturers in western Black Sea  area(see). As a largest Manufacturer and entrepreneur, Sezai SAMRIOĞLU achieved to become MARKET LEADER without rival for a long time in area.

Sezai SAMRIOĞLU  also managed to receive awards of   BIGGEST (or second biggest) TAX PAYER 17 times (see) and BIGGEST EXPORTER (5 times) in SAKARYA in most active time of his business life.

Hazelnut factory burned down in 1997 and it was restored and donated by Mr. Sezai SAMRIOĞLU with the high tech. machinery and equipment (see). This accident was followed by another territorial and  national disasters;  devastating  big earthquake in 1999 and Economical crisis in 2001. Not only himself, but whole industries also were affected badly in area. After that he stopped his industrial and trade operations.

 

Sezai  SAMRIOĞLU

Fındık Fabrikatörü - Müteşebbis Tüccar - ihracatcı

( Sakarya Vergi ve İhracat Rekormeni )

Sezai Samrıoğlu İlkokulu bitirdikten sonra fındık fabrikasında imalattta Makinist yardımcısı olarak çalışmaya başladı. İlerleyen yaşlarda babası Sadettin Samrıoğlu ona minibus aldı ve bir dönem yolcu taşımacılığı yaptı (Bkz) Vatani hizmetini tamamladıktan sonra babasına işlerinde yardımcı olmaya devam etti ve ilk ticari faaliyetlerine başladı. Takip eden yıllarda çok başarılı bir tüccar ve işadamı oldu ve hem fındık fabrikasının hemde toptan/perakende mağazasının tüm sorumluluğunu üzerine aldı.

Yeni mülkiyetler edinerek ve yeni yatırımlar yaparak mevcut İşlerin hızla artmasını sağladı; fındık fabrikasını büyüttü ve yeni büyük mağazalar açtı. Hepsi kendi mülkü olan işletmelerde; Kocaali merkezdeki işletmesinde Otomotiv- MF bayiliği, mobilya ve beyaz eşya mağazaları, Karasu'da ve Sakarya merkez'de Mazda ve Massey Ferguson bayiliği ve Istanbul Beşiktaş'ta Motorlu araçlar ticareti yaptı. MAZDA, MASSEY FERGUSON ve ARÇELİK gibi dünya markalarının Sakarya bölgesinde ilk bayisi oldu(Bkz). İşlerin büyüme döneminde Ulaşım sektöründede faaliyetlerine devam etti, çeşitli ortaklıklarla Otobüs işletmeciliği ve Uluslarası çalışan TIR Nakliye firmaları (Venüs) kurdu.

SAMRIOĞLU ailesi olarak ilk defa 1984 yılında fındık ihracatınada başladı, 1989’da fabrikayı yeniledi(Bkz) ve üretim/ depolama kapasitesini 3 misli artırdı. Sezai Samrıoğlu 1970 ve 1990 yılları arasında Batı Karadeniz’deki (Bkz) fındık imalatçıları arasında geniş çapta imalat ve ticaret yapan en büyük fındık tüccarıydı. Bölgenin, özellikle Kocaali ilçesinin ekonomik gelişmesinde lokomotif sanayici, çok güçlü bir müteşebbis olan Sezai Samrıoğlu aktif yıllarında aynı anda 200'e yakın insana toplamda binlerce kişiye istihdam sağladı. Fındık sektöründe ve diğer iştigal alanlarda rakipsiz lider konumunu uzun yıllar başarıyla muhafaza etti.

Sezai Samrıoğlu iş yaşamı boyunca Türkiyede ve Almanya'da toplam 12 şirket kurdu ve Şirketler Grubunun CEO'luğunu yaplı. Bunların 7 tanesi aile şirketi (2'si imalatçı firma, 3'ü bayilik firması, 1'i genel ticaret ve ihracat firması, 1 tane Almanya'da ithalat-ihracat firması)ve aile dışından ticari partnerleriyle 5 ortak şirket. Bu yüksek ticari başarılarla dolu yıllarda Sezai Samrıoğlu, Sakarya ilinde 17 defa vergi rekortmenliği 1.ncisi (veya 2.ncisi) (Bkz) ve 5 kez en fazla ihracat yapan firma olarak ödül aldı.

1997’de Fındık fabrikası komple yandı. Bu kazanın ardından Sezai Samrıoğlu tarafından fabrika en son teknolojide makine ve techizatla yeniden ve bu sefer kapasitesi dahada artırılmış olarak inşa edildi(Bkz). Bu talihsiz kazayı diğer bölgesel ve ulusal çapta afetler takip etti; 1999’daki Sakarya bölgesindeki yıkıcı deprem ve 2001’deki Ekonomik kriz. Bu ardı ardına yaşanan olumsuzluklar sadece kendisini değil, bölgedeki sanayicilerin tamamına yakınını aşırı derecede zor durumda bıraktı. Uzun yıllar üstüste Sakarya Vergi ve ihracat rekortmeni olan Sezai Samrıoğlu, bu son derece olumsuz gelişmeler ve mücbir sebeplerden dolayı sinai ve ticari operasyonlarına son verdi.

 

Aytaç SAMRIOĞLU

Hazelnuts and Dried  Fruits Exporter  -  International  Trader

1964 -

Third generation in hazelnut business (see). After graduation from  Public Administration - Marmara university (see), He become founder member of SAMRIOĞLU Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Hazelnut manufacturer/exporter company in origin; Sakarya) in 1988(see). He joined to Army(see)in 1989 as Gendarme lieutenant (see). After duty, he founded his Hazelnut importer/wholesaler company: SAM NUTS GmbH in Munchen (Germany) in 1991. In the first period of his business career, he also studied International Trade and Foreign Languages (both English and German), received certificates (see).  After 1,5 years he returned back to Turkey and founded SAMEKS Fındık ürünleri İmalat ve Dış Ticaret Ltd. Şti., a hazelnuts exporter company.

Aytaç SAMRIOGLU was in charge of Hazelnuts Export, International sales and marketing departments in SAMRIOĞLU Group of companies

Between 1991 and 2001 he succeeded in exporting  Hazelnuts with 1 mil. Usd per year on the average while total SAMRIOĞLU group export was 3,5 million Usd (yearly). Beside the hazelnuts from his family factory, he also bought and exported Hazelnuts from other origins; in ordu and Giresun. He was successful exporter and succeeded in selling hazelnuts directly to chocolate industries like Ludwig Schokolade, Nestle and Kraft Jacobs Suchard for the first time in family. He worked actively in SAMRIOĞLU Group of Companies until they were closed in 2001.

He also worked on Fresh and Dried Fruits (see)and Chestnuts(see), and has been selling/exporting these globally known Turkish Products for ages.

Since then, he has been still  continuing  to supply his clients all around the world with Hazelnuts and above mentioned fruits from serious manufacturer partners in the homeland of products.

 

Aytaç SAMRIOĞLU

Fındık ve Kurumeyveler İhracatcısı   -  Uluslararası Tacir

1964-

SAMRIOĞLU ailesinde 3.ncü nesil Fındık tüccarı ihracatcı (Bkz). Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden (Bkz) mezun olduktan sonra Fındık imalatı ve ihracatı yapan aile şirketi SAMRIOĞLU Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. 'nin 1988'de kurucu ortaklarından biri oldu(Bkz). Vatani görevi için 1989'da Jandarma Asteğmen(Bkz) olarak orduya katıldı. (Bkz) Askerlik hizmeti sonrasında Almanya Münih'te Fındık ithalatı ve Avrupa'da distribütörlüğü için 1991 yılında SAM NUTS GmbH firmasını kurdu. Kariyerinin başlangıcında Türkiyede ve Almanya'da Uluslararası Ticaret ve Yabancı diller üzerine eğitim aldı. (Bkz).  1,5 yıl sonra Türkiye'ye dönüp, Avurpadaki sanayici ve ithalatçı müşterilerin taleplerini karşılamak üzere İstanbul'da SAMEKS Fındık ürünleri İmalat ve Dış Ticaret Ltd. Şirketini kurdu.

Aytaç SAMRIOĞLU, SAMRIOĞLU şirketler gurubunun ihracat, ithalat departmanından sorumlu yönetici ortak olarak görev yaptı.

1991 ile 2001 yılları arasında SAMEKS olarak ortalama yılda 1 milyon Usd ihracat yaptı, SAMRIOĞLU Şirketler gurubu olarak ortalama yılda 3,5 milyon Usd ihracat yapılmasına önemli katkı sağladı. Sadece aileye ait Kocaalideki (Sakarya) fabrikadan değil, Giresun ve ordu menşeli fındıklarında ticaretini ve ihracatını yaptı. SAMRIOĞLU ailesinin Sakarya İhracat rekormenliğini elde ettiği 1990-2000 arası yıllarda, ailede ilk defa Nestle ve KRAFT Jacobs Suchard gibi dünyanın dev çikolata sanayilerine fındık pazarlamayı ve bu firmaların daimi tedarikcisi olmayı başardı. Aytaç SAMRIOĞLU, SAMRIOĞLU Şirketler Grubu 2001 yılındaki ekonomik krizde tasfiye sürecine gireceğe kadar grupta aktif olarak çalıştı.

Aytaç SAMRIOĞLU, ata mesleği fındık dışında Türkiyenin dünya çapında tanınan ve talep edilen Yaş ve kuru meyveleri, ve Şekerci tip kestane üzerine çalışmaları oldu(Bkz) 2002 yılından itibaren uzmanlaştığı bu ürünlerin ihracat pazarlamasına başladı.(Bkz) Aytaç SAMRIOĞLU halen yurtdışındaki eski ve yeni müşterilerinin fındık, kuru meyveler ve kestane taleplerini ürünün menşeindeki ciddi ve itibarlı imalatcılardan başarıyla karşılamaya devam etmektedir.Rıza Samrıoğlu cad. No:1 Kocaali 54800 Sakarya / Turkey
Lizard 2008©